Jak odwodnienie wpływa na osoby starsze? I skąd się bierze?

Osoby starsze, w wieku geriatrycznym, niepełnosprawne, chore, są szczególnie  narażone na odwodnienie organizmu. Dlaczego tak się dzieje? Otóż czynników jest wiele, ten podstawowy i dominujący czynnik to brak nawyku picia wody, soków, kompotów nisko słodzonych.

Brak świadomości

Powszechnie wśród ludzi i to nie tylko starszych czy chorych, panuje lub można tutaj śmiało tak to określić, obowiązuje brak świadomości na temat wpływu płynów na funkcjonowanie człowieka w życiu codziennym.

Z moich obserwacji, wywiadów przeprowadzanych wśród osób starszych, z analizy dokumentacji medycznej tych osób, wynika podstawowy wniosek. Wielu schorzeniom oraz dyskomfortowi życia można byłoby zapobiec, gdyby istniała świadomość regularnego przyjmowania płynów. Gdyby te osoby miały nawyk żywieniowy w postaci częstego popijania płynów, zaprzyjaźnienia się ze szklanką lub ulubionym kubkiem, w których zamiast herbatki z cukrem podwójnym, byłaby woda mineralna lub nasza lubelska woda (przegotowana i odstana, bo jest wysoko mineralizowana), a nawet kompot dla osób mogących cieszyć się gotowanymi owocami z naszego kraju, to wówczas osoby te nie skarżyłyby się na bóle głowy, zaburzenia ortostatyczne podczas pionizacji i innych ruchów. Wysoce prawdopodobne jest, że ominęłoby je również drżenie kończyn, zaburzenia widzenia, suchość w jamie ustnej, co sprzyja zaburzonej artykulacji słownej, brak koncentracji, przyśpieszone bicia serca, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.

Inne przyczyny odwodnienia

U osób leżących, ciężko chorych, wpływ na odwodnienie organizmu decydujące znaczenie mają choroby te, przy których pacjent otrzymuje diuretyki ( leki i środki moczopędne) lub poci  się ze wzmożoną częstotliwością, ma biegunki, wymioty często wysoką temperaturę, choroby przełyku, brak łaknienia, chorobę Parkinsona, cukromocz, choroby nerek. Wówczas należy wdrożyć nawadnianie organizmu poprzez wlewy kroplowe, żywienie dojelitowe, podawanie płynów bardzo często i w małych porcjach drogą doustną, jeżeli jest taka możliwość. Ważne jest też uzupełnianie elektrolitów szczególnie sodu i potasu.

Co możesz zrobić dzisiaj?

Każdy z nas może już dzisiaj wpływać na prawdopodobieństwo wystąpienia stanu odwodnienia. Wystarczy szklanka wody co godzinę.

Komentarze ( 0)

Ten wpis nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Najczęściej czytane

8. Czy istnieje jeszcze dotychczas luka informacyjna w świadomości społeczeństwa na temat funkcjonowania Pielęgniarskiej Opieki Długoterminowej Domowej ?

IV Kongres Wyzwań Zdrowotnych

7 marca uczestniczyłam w panelu pt. „Opieka pielęgniarska w Polsce” w ramach IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.  Zachęcam do zapoznania się z nagraniem moich wypowiedzi.